Metody usuwania przebarwień skórnych
Przebarwienia pojawiające się z wiekiem na różnych elementach naszego ciała mogą bardzo często powodować dyskomfort wywoływany ich nieestetycznością. Przyczyny przebarwień są różne i mogą tak naprawdę pojawić się u osób w każdym wieku. Co jest przyczyną przebarwień i jaką metodę ich usunięcia zastosować, aby była ona jak najbardziej optymalna?
Jakie są przyczyny powstawania przebarwień skórnych?
Z reguły, przebarwienia skórne pojawiać zaczynają się w sposób naturalny u osób po 50 roku życia. Jest to część procesu starzenia się skóry, a przebarwienia takie noszą nazwę plam wątrobowych. Ich nazwa bynajmniej nie ma nic wspólnego z chorobami wątroby, pochodzi tylko i wyłącznie od ich koloru, który posiada odcień podobny do tego narządu.
Przebarwienia takie pojawiają się zazwyczaj na twarzy, dekolcie oraz grzbietach dłoni i są z reguły skutkiem zaburzenia pracy melanocytów w naszym organizmie. Nieco bardziej powinny zaniepokoić nas przebarwienia skórne soczewicowate, które pojawić się mogą przed 50 rokiem życia.
Ich przyczyną jest najczęściej ekspozycja na światło słoneczne bądź też stosowanie fotouczulających kosmetyków lub środków antykoncepcyjnych. Są powszechne u kobiet w ciąży, pojawiają się najczęściej w postaci drobnych plamek na dekolcie i twarzy, które stopniowo zajmują coraz większy obszar.
Jakie są metody usuwania przebarwień skórnych?
Przede wszystkim, zanim zdecydujemy się na jakiekolwiek usunięcia zmian skórnych, niezbędna będzie diagnostyka. Bowiem ważną kwestią w usuwaniu przebarwień jest to, z jakiego powodu one powstały.
W zależności od przyczyny ich pojawienia się lekarz specjalista dobierze najskuteczniejszą dla nas formę ich usunięcia. To zależnie od tego, czy zmiany są powierzchowne, czy głębokie, oraz czy są być może kwestią zmian hormonalnych, zostanie dobrana odpowiednia metoda.
Najbardziej skuteczną, jak i jednocześnie najszybszą metodą na usuwanie przebarwień są zabiegi z zakresu laseroterapii. Podczas stosowania tej metody, zmiany skórne naświetlane są laserem, który likwiduje przebarwienia przy pomocy światła termicznego. Po wykonaniu takiego zabiegu przebarwienie zaczyna ciemnieć, po czym całkowicie ulega złuszczeniu. Niejednokrotnie potrzebne jest zastosowanie więcej niż jednego takiego zabiegu, a ich przeciętna i zadowalająca ilość mieści się między 4 a 6 zabiegami.
Oprócz laseroterapii możemy także zdecydować się na mikrodembrazję, będącą formą mechanicznego peelingu, którego zadaniem jest usunięcie przebarwionego naskórka. Taki zabieg sprawdza się najlepiej w przypadku płytkich przebarwień, niekoniecznie więc będzie skuteczny, jeżeli nasze przebarwienia są głębokie.
Możemy także zdecydować się na mniej inwazyjne usuwania przebarwień, poprzez stosowanie odpowiednich kremów, kosmetyków, oraz peelingów. Warto jednak pamiętać o tym, że ich stosowanie nie usuwa przyczyny ich powstawania, a jedynie rozpuszcza barwnik, co może skutkować późniejszym ich nawracaniem.