Fakty i mity na temat soczewek kontaktowych
Noszenie soczewek kontaktowych ma wiele zalet – począwszy od kwestii estetycznych po zwiększenie komfortu życia osób z wadami wzroku, np. podczas uprawiania sportów. Dzięki soczewkom możliwe jest efektywne leczenie, jednak należy pamiętać o kilku prostych zasadach z tym związanych.
Aby noszenie szkieł nie przyniosło więcej szkody, niż pożytku pamiętaj, by czyścić je regularnie i dokładnie, zakładać je czystymi dłońmi, przed wykonaniem makijażu, a przed aplikacją upewnić się, czy soczewki nie są uszkodzone lub wywinięte na drugą stronę. Więcej porad znajdziesz na stronie twojepierwsze.pl.
Wokół tematu szkieł kontaktowych narosło wiele mitów:
- Gorsza jakość leczenia, niż w przypadku tradycyjnych okularów – tymczasem w rzeczywistości jest odwrotnie. To soczewki zapewniają m.in. szersze pole widzenia i poprawiają jego jakość dzięki umieszczeniu bezpośrednio na rogówce.
- Ryzyko wypadnięcia – budowa ludzkiego oka uniemożliwia takie zdarzenie, należy jedynie odpowiednio dobrać średnicę szkieł do swoich oczu. Niemożliwe jest również przemieszczenie się szkła za gałkę oczną – najdalej może ono dostać się pod powiekę.
- Bolesne zakładanie – podczas aplikacji szkieł, jedynie materiał ma bezpośredni kontakt z okiem. Sprawne zakładanie soczewek wymaga wprawy, jednak nie powoduje bólu.
- Częste infekcje oka – soczewki nie powodują zakażeń, jeżeli są przechowywane, aplikowane i zdejmowane w odpowiedni, sterylny sposób. Drobnoustroje mogą dostać się do oczu jedynie w przypadku nieprzestrzegania zasad higieny.
- Rezygnacja z makijażu – nie jest konieczna, jeśli zachowasz właściwą kolejność, tj. założenie szkieł przed wykonaniem makijażu i zdjęcie ich przez jego zmyciem. Produkty do demakijażu powinny być przeznaczone do kontaktu z soczewkami.
Wiele kontrowersji pojawiło się również w temacie niezdejmowania szkieł przed snem. Niektórzy specjaliści zdecydowanie odradzają spanie w soczewkach kontaktowych, mówiąc o szeregu przeciwwskazań. Zależy to jednak od ich typu – na rynku istnieją obecnie soczewki silikonowo-hydrożelowe, typu „night and day”, które mogą być noszone nawet przez 30 dni i nocy, bez konieczności ich zdejmowania i nie wymagają one codziennej pielęgnacji. Jest to możliwe, ponieważ gazoprzepuszczalność tego typu szkieł jest znacznie wyższa niż w przypadku tych jednodniowych, tj. ilość tlenu docierającego do oka jest odpowiednia. Aby rogówki były zdrowe, ilość tlenu musi być wystarczająca, w przeciwnym wypadku oczy po przebudzeniu mogą być opuchnięte, zaczerwienione lub wysuszone, może dojść do ich bolesnego owrzodzenia, powstania blizn, a w najgorszym przypadku do utraty wzroku.
Zaśnięcie w nieprzystosowanych do tego szkłach może zdarzyć się każdemu. W takim przypadku ich zdjęcie może okazać się trudne, nawet jeśli nie występują żadne powikłania. Nie podejmuj próby zdjęcia szkieł od razu po przebudzeniu – wskazane jest odczekanie kilku minut, a następnie użycie specjalistycznych kropel przeznaczonych do soczewek kontaktowych. Jeżeli objawy podrażnienia oczu pojawiły się, nie zakładaj szkieł ponownie przez minimum kilka godzin i udaj się do specjalisty.
Soczewki jednodniowe mają tę przewagę nad całodobowymi, że gwarantują najwyższą higienę oka i zwiększone bezpieczeństwo stosowania. Całodobowe natomiast górują poprzez sposób ich wykonania z najlepszych materiałów i dzięki temu – wyższy komfort noszenia. Wybór rodzaju szkieł zależy od indywidualnych preferencji. Każde soczewki wymagają natomiast stałej kontroli i obserwacji, a także regularnych wizyt u specjalistów, którzy wykluczą ewentualne przeciwwskazania.
Materiał zewnętrzny we współpracy z twojepierwsze.pl