Czym jest podologia i jak może Ci pomóc!

Czym jest podologia i jak może Ci pomóc!

Każdy z nas chce cieszyć się dobrym samopoczuciem i zdrowiem. Bywa jednak, że niektóre z części ciała traktujemy nieco po macoszemu co sprawia, że stają się one przyczyną wielu problemów i dolegliwości. Jedną z takich właśnie części naszych ciał są stopy. Każdego dnia wykonują dla nas tytaniczną pracę, zaś my odpłacamy im błędami w pielęgnacji i niewygodnym obuwiem. Nie trudno więc o problemy i schorzenia. Na szczęście istnieje dziedzina nauki, która wie jak z nimi walczyć. To właśnie podologia. Przyjrzyjmy się jej nieco bliżej.

Czym jest podologia?

Zacznijmy od przybliżenia czym jest podologia. Termin ten jest bowiem wciąż obcy dla wielu z nas. Tak więc, podologia to dziedzina medycyny, która wciąż jest uznawana za stosunkowo młodą. Zajmuje się diagnostyką pielęgnacją oraz leczeniem (coraz częściej również chirurgicznym) stóp. Niemniej jednak zadaniem podologa jest przede wszystkim przeprowadzenie zabiegów profilaktycznych oraz leczenie miejscowe wielu schorzeń związanych ze stopami.

Podolodzy zmagają się nie tylko z częstymi problemami takimi jak wrastanie paznokci, grzybica, halluksy, odciski i kurzajki, ale również pomagają osobom z cukrzycą. Nie od dziś wiadomo bowiem, że są one narażone na niegojące się zranienia a nawet martwicę.

Na co mogę liczyć podczas wizyty u podologa?

Odwiedzając podologa po raz pierwszy musisz liczyć się z tym, że nie tylko zapyta o dolegliwości oraz inne problemy dotyczące stóp, z jakimi się zmagasz ale również poprosi cię o możliwość przyjrzenia się twoim stopom. Na podstawie obserwacji, opierając się na swojej wiedzy i doświadczeniu podolog wybierze zabiegi oraz metody leczenia, które mogą ci pomóc. Ich zakres jest bardzo szeroki, warto jednak mieć świadomość, że większość z nich jest całkowicie bezinwazyjna oraz bezbolesna.

gabinet dermapes w Warszawie
gabinet dermapes w Warszawie

Musisz jednak liczyć się z tym, że poprawa nie nastąpi po jednej wizycie w gabinecie podologicznym i zabiegi trzeba będzie powtarzać. Poza tym podolog może skierować cię do lekarza specjalisty, szczególnie gdy problemy, z którymi się zmagasz są zaawansowane i wymagają poważnej interwencji a on sam nie posiada wykształcenia lekarskiego. Musimy bowiem doprecyzować – podolog wcale nie musi być lekarzem medycyny.

Obecnie wiele osób, które profesjonalnie zajmuje się podologią zdobyła specjalistyczną wiedzę na kursach i szkoleniach, nie mają jednak uprawnień lekarskich. Lepiej korzystać z wykwalifikowanych specjalistów. Warto również dodać, że dobry podolog wskaże ci leki i kosmetyki, dzięki którym możesz pozbyć się problemów ze stopami, które cię dręczą, a także odpowie na wszystkie twoje pytania dotyczące prawidłowych nawyków oraz odpowiedniej pielęgnacji stóp.

Kiedy warto się do niego udać?

Przede wszystkim wtedy, gdy obserwujesz występowanie niepokojących objawów – odczuwasz ból podczas chodzenia, na stopach pojawiają się zmiany takie jak odciski lub kurzajki lub duży palec zaczyna nachodzić na pozostałe a po zewnętrznej stronie stopy pojawia się bolący guzek. To wszystko oznaki, że dzieje się coś niepokojącego. Do podologa możesz zgłosić się również w przypadku problemów z paznokciami takimi jak infekcje grzybicze lub wrastające paznokcie.

Pomóc może on również w przypadku zbytniego rogowacenia skóry, które prowadzić może do powstawania bolesnych pęknięć. Słowem, jeśli twoje stopy nie prezentują się dobrze lub odczuwasz niepokojące dolegliwości wizyta u podologa to najlepsze co możesz zrobić. Warto bowiem mieć świadomość, że większość schorzeń, jakie dotykają naszych stóp nie mija samodzielnie.

Podsumowując, jeśli chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem warto troszczyć się kompleksowo o całe swoje ciało. Dlatego też, jeśli zauważasz niepokojące zmiany na swoich stopach, odczuwasz dyskomfort lub ból – nie warto czekać. Skontaktowanie się z wykwalifikowanym podologiem to prosty sposób na to, by zadbać o zdrowie i doskonały wygląd swoich stóp. Ja polecam w Warszawie Centrum Podologiczno-Medyczne Dermapes. Dzięki regularnym zabiegom u podologa możesz również mieć pewność, że najczęstsze choroby związane z tą częścią ciała ominą cię szerokim łukiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.