Yerba mate. Jak je pić? Czemu warto?

Yerba mate. Jak je pić? Czemu warto?

Kofeina to jedna z najpowszechniejszych substancji psychoaktywnych. W przeciwieństwie do wielu innych używek, spożywana w rozsądnych ilościach nie tylko nie szkodzi naszemu zdrowiu, ale też wywiera na nie pozytywny wpływ.

Podstawowym jej źródłem jest kawa, od której zresztą wzięła swoją nazwę. Oprócz tego, znajdziemy ją także w herbacie, czekoladzie, kakao oraz wszelkiego typu napojach energetyzujących. Poza nimi, źródłem kofeiny jest też inny napar – yerba mate, która w ostatnich latach zdobywa w naszym kraju ogromną popularność. Co warto wiedzieć o tym napoju?

  1. Yerba mate – czym jest ten napar?
  2. Yerba mate – właściwości i działanie
  3. Yerba mate – niezbędne akcesoria

Yerba mate – czym jest ten napar?

Pod nazwą yerba mate znane są wysuszone liście ostrokrzewu paragwajskiego. Krzew ten, jak sama nazwa wskazuje, rośnie w Paragwaju, choć obszar jego występowania obejmuje też kraje takie jak Chile, Argentyna, Urugwaj, Boliwia i Brazylia. Poza nimi ostrokrzew rośnie też w zachodniej części Azji, czego dowodem są stanowiska tej rośliny w Syrii oraz Libanie.

O właściwościach liści ostrokrzewu wiedzieli już mieszkańcy prekolumbijskiej Ameryki Południowej, jednak nazwę i związane z jego piciem rytuały wprowadzili dopiero kolonizatorzy – a konkretnie jezuici przebywający w tym regionie na misji.

Yerba mate – właściwości i działanie

Jak już wspomnieliśmy, yerba mate jest źródłem kofeiny, więc jej najważniejsze działanie to zniesienie uczucia zmęczenia, dodanie energii oraz zmniejszenie odczuwania głodu, dzięki czemu napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego może być przydatny podczas odchudzania.

Redukcji masy ciała sprzyja także zwiększone utlenianie tkanki tłuszczowej oraz spowolnienie opróżnienia żołądka, wpływające na przedłużone odczuwanie sytości. Przeprowadzone z udziałem pacjentów zmagających się z nadwagą padania wykazały, że po 5 tygodniach picia yerba mate u większości z nich zauważono duży spadek masy ciała.

Yerba mate – niezbędne akcesoria

By móc cieszyć się właściwościami naparu oraz raczyć jej wyjątkowym, uwielbianym przez wielu smakiem, należy wyposażyć się w odpowiednie akcesoria do yerby. Ze względu na specyficzny sposób picia yerby, polegający na zalaniu suszu bezpośrednio w naczyniu, z którego będziemy je pić, potrzebujemy przynajmniej specjalnej rurki z sitkiem nazywanej bombilla.

Poza tym przyda się także naczynie o kształcie umożliwiającym wydobycie z niej wszystkich walorów. Akcesoria do yerba mate w CNH są na tyle różnorodne, że każdy z nas znajdzie wśród nich te dopasowane do jego potrzeb oraz gustu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.