Katar zatokowy – objawy i domowe sposoby leczenia

Katar zatokowy – objawy i domowe sposoby leczenia

Domowe sposoby na katar zatokowy

Katar zatokowy jest jednym z najgorszych katarów, które mogą się nam przydarzyć – domowe sposoby na katar zatokowy powinny sobie z tym problemem jednak szybko poradzić. Warto je poznać już dzisiaj!

Katar zatokowy i leczenie antybiotykiem

Popularna opinia podaje, że katar zatokowy najkorzystniej jest leczyć z użyciem antybiotyku. Nic jednak bardziej mylnego – w przypadku choroby, która nie jest silna, można z powodzeniem używać sposobów domowych, które mogą również w łatwy sposób przywrócić nasz organizm do normalnego funkcjonowania. Oczywiście, jeśli objawy kataru zatokowego nie miną w ciągu 1-2 dni – lepiej udać się do lekarza!

Domowe sposoby na katar zatokowy: poznaj je teraz!

 • Spróbuj wziąć gorącą kąpiel z dodatkiem aromatycznych olejków, które pomagają leczyć katar np. olejku eukaliptusowego, miętowego czy sosnowego.
 • Codziennie wykonuj parę inhalacji z wykorzystaniem wyżej wymienionych olejków polecanych do leczenia kataru zatokowego.
 • Zadbaj o ciepło swoich stóp, jeśli zauważasz pierwsze objawy choroby. To pozwoli szybciej się wyleczyć!
 • Nos staraj się smarować maścią witaminową, aby zniwelować podrażnienia skóry, które sprawiają po paru dniach intensywnej choroby i kataru duży dyskomfort.
 • Jedz dużo czosnku, naturalnego antybiotyku.
 • Staraj się spożywać również dużo pietruszki, zawierającej leczącą i wzmacniającą odporność witaminę C.

 

SPRAWDŹ TAKŻE: Czym jest stres oksydacyjny, przyczyny powstawania, zapobieganie

 

Zatoki leki. Jakie leki stosować?

Leki na zatoki można podzielić na leki na receptę i bez recepty. Które z nich stosować, jakie mają one działanie, jak powinny oddziaływać na nasz organizm? O tym wszystkim poniżej!

Zatoki leki. Jakie leki na zatoki stosować?

 • Leki na zatoki powinny przede wszystkim udrożniać ujścia zatok przynosowych. Warto wybierać więc właśnie te leki, które mają taką właściwość;
 • Leki na zatoki powinny również zmniejszać obrzęk samych zatok i śluzówki nosa;
 • Leki na zatoki dostępne są w formie żelowej, w formie aerozolu i kropli do nosa;
 • Wiele z leków na zatoki bez recepty zawiera w swoim składzie nafazolinę, ksylometazolinę czy tetrazolinę. Są to leki dobrej jakości, które świetnie będą sobie radzić z objawami zapalenia zatok;
 • Leki w aerozolu należy zawsze podawać w pozycji siedzącej, jedynie z lekkim odchyleniem głowy ku tyłowi. Natomiast leki na zatoki w formie żelów czy kropli powinny być podawane choremu pozostającemu w pozycji leżącej;
 • Wszystkie leki na zatoki bez recepty można stosować maksymalnie przez 3-4 dni. Jeśli w tym czasie objawy nie ustąpią, należy skonsultować się z lekarzem.

 

Co na katar zatokowy? Kilka najczęstszych sposobów leczenia

Przeżywając pierwsze objawy kataru zatokowego, często pytamy znajomych, co na katar zatokowy jest najlepsze. Warto na wstępie nadmienić, że to, co popularnie nazywamy katarem zatokowym, tak naprawdę jest zapaleniem zatok przynosowych.

Co na katar zatokowy?

 • Leki z apteki: mogą pomóc skutecznie leczyć katar zatokowy i zapalenie zatok przynosowych w ogóle. Ceny leków wahają się od kilku złotych do kilkunastu złotych. Najczęściej stosuje się leki sterydowe.
 • Antybiotyki: dostępne tylko przy wizycie lekarskiej, gdzie lekarz przepisze odpowiednią receptę. Najbardziej skuteczna metoda leczenia, ale za to wymagająca wizyty u lekarza, a ponadto bardziej kosztowna.
 • Leczenie zabiegowe: w niektórych przypadkach zapalenie zatok przynosowych leczone jest za pomocą prostego zabiegu tzw. chirurgii endoskopowej zatok przynosowych.
 • Domowe inhalacje: mogą pomóc w zwalczaniu pierwszych objawów, świetnie oczyszczają nos i zatoki, pozwalając na pozbycie zalegającej w nosie wydzieliny. Do inhalacji można użyć zwykłej gorącej wody z solą, ale również aromatycznych olejków.

Niestety, nawet przy stosowaniu wszystkich wymienionych metod, czasami choroba powraca, wraz ze wszystkimi swoimi następstwami.

 

Katar zatokowy: leki polecane i sposoby leczenia

Katar zatokowy można leczyć na różne sposoby. Leki polecane na katar zatokowy bez recepty to przede wszystkim leki ziołowe, wszelkiego rodzaju płukanki i napary. Katar zatokowy można leczyć również w konsultacji z lekarzem – zawsze warto to robić, gdy mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem zatok, lub gdy objawy kataru zatokowego nie mijają mimo leczenia sposobami domowymi.

Katar zatokowy i polecane leki

Katar zatokowy może być leczony za pomocą antybiotyków, jednak tylko wtedy, gdy jest związany z ostrym zapaleniem zatok; takim, którego objawy nie mijają mimo stosowania innych leków. Oczywiście antybiotyki muszą być przepisane przez lekarza. Również lekarz zlecić może stosowanie leków sterydowych, które najlepiej radzą sobie z leczeniem przewlekłego zapalenia zatok oraz kataru zatokowego.

Leki niesterydowe i leki mukolityczne w przebiegu kataru zatokowego i samego zapalenia zatok stosuje się przy występowaniu innych objawów zapalenia zatok, które się zaostrzają na przykład ze względu na przeziębienie. Leki tego typu pomagają leczyć towarzyszące katarowi zatokowemu bóle głowy, wycieki ropne i inne, pomniejsze objawy.

 

Katar zatokowy leczenie. 4 sposoby, które przyniosą ulgę!

Katar zatokowy jest jednym z najgorszych rodzajów kataru, szczególnie pod względem występujących objawów. To katar męczący, który jest trudny do leczenia naturalnymi sposobami wykorzystywanymi przy zwykłym nieżycie nosa spowodowanym np. przeziębieniem. Leczenie kataru zatokowego może być jednak proste, jeśli tylko odpowiednio się do tego przygotujemy!

Katar zatokowy – leczenie!

 1. Katar zatokowy świetnie leczy się za pomocą różnych metod oczyszczania zatok. Oczyszczone zatoki = brak objawów kataru zatokowego!
 2. Do oczyszczania zatok warto używać hipertonicznego roztworu soli fizjologicznej. To sposób naturalny, prosty i tani. Preparat dostępny jest w aptekach. Wystarczy zaaplikować go do nozdrzy.
 3. Leczenie kataru zatokowego to również oczyszczanie jam nosa. Można sobie w tym pomóc kupując specjalne nasączone ziołami chusteczki, najlepiej mokre, które nie będą pozostawiały zaczerwienienia skóry i nie będą powodowały „schodzenia” skóry.
 4. Na katar zatokowy mogą również proste płukanki z izotonicznym roztworem soli morskiej. Zabieg taki można wykonać do paru razy dziennie, a płukać nos przez około 5 sekund.

 

Chore zatoki leki: woda morska w leczeniu zatok!

Chore zatoki to coroczny problem milionów Polaków. Jest to schorzenie występujące niezwykle często. Najgorszym objawem zapalenia zatok jest nieznośny, silny ból. Najczęściej na zatoki używamy leków bez recepty, w tym leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Czy można jednak chore zatoki leczyć morską wodą? Tak! O tym poniżej!

Chore zatoki leki naturalne: morska woda

Woda morska jest lekiem na chore zatoki, który może być stosowany nie tylko u dorosłych, ale i u dzieci. Należy przy tym przypomnieć, że większość leków na zatoki dostępnych jest dla dzieci od 3-6 roku życia. Woda morska może być stosowana nawet u niemowląt!

Chore zatoki – leczenie morską wodą

Najważniejsze w leczeniu chorych zatok jest zniwelowanie bólu, ale również stanu zapalnego. Robi się to głównie oczyszczając zatoki i usuwając zalegającą w nich wydzielinę. Metoda ta pomaga szczególnie pacjentom, którzy chorują na zapalenie zatok często i u których choroba powraca z pewną regularnością.

Izotoniczny roztwór soli morskiej – czyli morska woda – zawiera w sobie naturalne składniki przeciwdziałające zapaleniu zatok. Chore zatoki leczone są za pomocą odpowiednich stężeń potasu, sodu, jodu, wapna i magnezu oraz za pomocą soli morskiej samej w sobie.

 

Jakie leki na zatoki bez recepty. Które są skuteczne?

Jakie leki na zatoki bez recepty dostaniemy w aptece od ręki? To ważne dla Polaków pytanie ponieważ, co warto wiedzieć, zapalenie zatok to choroba niezwykle wśród nas częsta – corocznie dopada nawet kilka milionów Polaków. Jak starać się walczyć z zapaleniem zatok w zaciszu własnego domu? O tym poniżej!

Leki na zatoki bez recepty

Najskuteczniejszymi lekami na zatoki bez recepty będą leki przeciwbólowe. To właśnie ból zatok jest jednym z najbardziej uciążliwych objawów choroby, na który skarżą się pacjenci. Leki na zatoki bez recepty, w tym leki przeciwbólowe, będą w tym przypadku wspierać raczej leczenie objawowe – które jednak również może postawić nas na nogi.

Leki na zatoki bez recepty: jak walczyć z zapaleniem zatok?

Wybierając lek przeciwbólowy warto postawić na substancję czynną – ibuprofen. Leki zawierające ibuprofen są lekami bez recepty, a dodatkowo wykazują się silnym działaniem przeciwzapalnym. Właśnie takiego leczenia potrzebujemy przy zapaleniu zatok!

Jeśli leki na zatoki bez recepty nie przynoszą ulgi – niestety wymagana będzie wizyta u lekarza.

 

Leki na zatoki bez recepty. Tabletki i zioła

Leki na zatoki bez recepty to przede wszystkim łatwo dostępne w aptekach zioła i tabletki. Leki na zatoki bez recepty są równie skuteczne, co leki na receptę i warto je stosować w przejściowych problemach z zatokami czy w niewielkim bólu zatok. Jeśli jednak objawy nie mijają mimo stosowania leków – należy wybrać się do lekarza specjalisty.

Leki na zatoki bez recepty

Najbardziej podstawowym składnikiem leków na zatoki jest ibuprofen. Substancja ta działa przede wszystkim przeciwzapalnie, ale również przeciwbólowo. Leki na zatoki bez recepty zawierają również chlorowodorek pseudoefefryny, który świetnie oddziałuje na zalegającą w zatokach wydzielinę, usuwają ją.

Leki na zatoki bez recepty: kiedy stosować bez lekarza?

Leki na zatoki bez recepty można zażywać maksymalnie przez trzy dni. Jeśli po tym czasie objawy zapalenia zatok i bólu zatok nie ustąpią, należy skonsultować się z lekarzem. Maksymalnie, leki na zatoki bez recepty, można stosować do sześciu razy na dobę. Konkretne dawki leku zapisane będą na ulotce dołączonej do opakowania.

Leki na zatoki bez recepty to także leki ziołowe, które mogą usprawniać funkcjonowanie górnych dróg oddechowych i pomagać w oczyszczaniu zatok.

 

Katar zatokowy u dzieci. 6 najważniejszych informacji!

Katar zatokowy u dzieci występuje równie często, co u dorosłych. Bardzo ważne jest rozpoczęcie leczenia chorych zatok u dziecka, jak najwcześniej, ponieważ nieleczone zapalenie zatok może doprowadzić do wielu powikłań, w tym nawet takich niebezpiecznych dla zdrowia.

Katar zatokowy u dzieci. Wszystko, co muszą wiedzieć rodzice!

 1. Katar zatokowy samoistnie mija bardzo powoli. Zazwyczaj trwa około dwóch tygodni;
 2. Wydzielina z nosa jest bardzo gęsta, dzieci z trudem radzą sobie z jej wydmuchiwaniem;
 3. Kaszel bardzo często pojawia się w przebiegu zapalenia zatok, katar zatokowy nie jest więc jedynym dobrze zauważalnym objawem;
 4. Starsze dzieci mogą uskarżać się przy katarze zatokowym na bóle głowy, zaś młodsze mogą okazywać swoje niezadowolenie, niechęć do jedzenia, trudności w zasypianiu;
 5. Udając się z katarem zatokowym dziecka do lekarza, najpewniej przepisze on leki mukoltityczne, których zadaniem jest rozrzedzenie wydzieliny zalegającej w zatokach;
 6. Katar zatokowy można zaleczać używając różnego rodzaju płukanek do nosa, również ziołowych, dostępnych bez recepty.

 

Leki na zatoki dla dzieci. Objawowe leczenie choroby

Leki na zatoki dla dzieci powinny przede wszystkim niwelować uciążliwy ból, który dla dziecka może być bólem bardzo nieprzyjemnym. Trudno bowiem dziecku, szczególnie małemu, wyjaśnić to, dlaczego musi cierpieć. Najlepiej więc szukać takich leków, które będą działały szybko, ale i skutecznie.

Leki na zatoki dla dzieci: jak leczyć dzieci?

Na samym początku choroby należy podać leki przeciwbólowe zawierające na przykład ibuprofen. Najlepiej by były to leki niesteroidowe, ale jednocześnie przeciwzapalne – drugą ważną rzeczą w leczeniu zatok jest zniwelowanie stanu zapalnego.

Dobre leki na zatoki dla dzieci będą również działały na zatoki kompleksowo. Po pierwsze rozrzedzą wydzielinę zalegającą w zatokach i usprawnią jej usuwanie. Dodatkowo spowodują obkurczenie naczyń krwionośnych wokół zatok – to zaś pomoże walczyć z obrzękiem zatok i z bólem.

Po skonsultowaniu z lekarzem można dziecku podać leki na zatoki antyhistaminowe – jednak tylko wtedy, gdy zapalenie zatok ma podłoże czysto alergiczne.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek powikłań, dodatkowych objawów, podwyższonej gorączki – zawsze należy udać się z dzieckiem do lekarza specjalisty. Leki na zatoki dla dzieci są lekami, których nie powinno się długo podawać samemu, bez konsultacji.

 

One thought on “Katar zatokowy – objawy i domowe sposoby leczenia

 1. dorośli to jeszcze jakoś są w stanie przeżyć z katarem. za to moje dzieciaszki jak mają katar to jest to dla nich katorga. na szczęście zawsze staramy się mieć w domu kropelki Oxalin Baby i dzięki temu szybko reagujemy na ich katar. te krople pomagają bardzo sprawnie i powodują, że katar znika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.