Redukowanie pierwszych oznak starzenia się skóry – po które metody sięgnąć?

Redukowanie pierwszych oznak starzenia się skóry – po które metody sięgnąć?

Przywykło się sądzić, że pierwsze oznaki starzenia się skóry są problemem osób po 30. roku życia bądź nawet nieco starszych. To nie do końca prawda. Jest wiele czynników wywołujących problemy skórne, które powszechnie kojarzymy z procesem starzenia się organizmu. Niekiedy również sami mocno przyczyniamy się do działania tych „czynników”, np. przez niewłaściwą pielęgnację i niezdrowy tryb życia. Wtedy pierwsze oznaki starzenia się skóry mogą pojawić się nawet u osób poniżej 30. roku życia. Jak zaradzić takim zmianom?

Działania określane ogólnie jako anti-aging praktycznie od zawsze były jedną z domen profesjonalnej kosmetyki. Nie powinno więc dziwić, że w dzisiejszych czasach, po wielu latach rozwoju technologii i udoskonalania metod gabinetowych, kosmetologia estetyczna ma do zaoferowania rozmaite kuracje przeciwstarzeniowe. W przypadku osób z pierwszymi oznakami nieestetycznych zmian skórnych polecane są w szczególności mniej inwazyjne zabiegi bądź w ogóle takie terapie, które całkowicie wykluczają przekroczenie naturalnej bariery naskórka, np. fale radiowe lub fotoodmładzanie. Co więcej, w walce z przedwczesnym starzeniem się skóry sprawdzą się kuracje oczyszczająco-pielęgnacyjne.

Popularne kuracje anti-aging

Zabiegi przeciwstarzeniowe mają często wspólny mianownik. Ich celem jest nie tylko zredukowanie wyraźnych niedoskonałości skóry, ale także pobudzenie obszaru poddawanego terapii do naturalnej regeneracji. Można to jednak zrobić na wiele sposobów – mniej lub bardziej inwazyjnych. Popularne kuracje anti-aging różnią się zarówno „środkami” wykorzystywanymi do osiągnięcia celu, jak i towarzyszącymi przeciwwskazaniami oraz zaleceniami. Z pewnością warto wziąć to pod uwagę przy wyborze zabiegu w gabinecie medycyny estetycznej. A które terapie cieszą się szczególnym zainteresowaniem? Wśród popularnych kuracji przeciwstarzeniowych można wymienić fale radiowe, fotoodmładzanie, karboksyterapię oraz mezoterapię igłową.

Fale radiowe – kuracja tego typu pozwala m.in. na wyeliminowanie najbardziej powszechnych oznak starzenia się skóry w okolicach twarzy: utraty jędrności i elastyczności, cieni pod oczami czy drobnych zmarszczek. Zabieg jest wykonywany przy użyciu głowicy emitującej fale radiowe o wysokiej częstotliwości. I co najważniejsze, kuracja nie tylko redukuje niedoskonałości, ale także pobudza komórki skóry (fibroblasty) do produkcji i regeneracji włókien kolagenowych. Innymi słowy, zastosowanie fal radiowych przyczynia się do uruchomienia procesów samonaprawczych.

Fotoodmładzanie – jak sama nazwa wskazuje, mamy tutaj do czynienia z metodą nakierowaną już konkretnie na działania przeciwstarzeniowe. Zabieg przeprowadzany za pomocą aparatury emitującej krótkie impulsy światła redukuje bowiem zmarszczki, przebarwienia, plamy posłoneczne, piegi, rozszerzone naczynka czy zaczerwienienia. Poza tym, podobnie jak wspomniane wcześniej fale radiowe, fotoodmładzanie jest kuracją całkowicie bezinwazyjną.

Karboksyterapia – pod tą nazwą kryje się kuracja iniekcyjna z użyciem dwutlenku węgla. Tak, to właśnie CO2 stanowi główny składnik preparatu wstrzykiwanego w trakcie tego zabiegu. Co więcej, działanie dwutlenku węgla jest w tym przypadku kluczowe przy niwelowaniu różnych niedoskonałości, np. zmarszczek, cieni pod oczami lub opadających powiek. Karboksyterapia przyczynia się także do odżywienia, dotlenienia i ogólnego wymodelowania obszaru poddawanego kuracji.

Mezoterapia igłowa – jeden z najpopularniejszych zabiegów z zakresu medycyny i kosmetologii estetycznej. Podobnie jak karboksyterapia, jest metodą iniekcyjną (polega na wprowadzeniu preparatu za pomocą strzykawki i cieniutkiej igły). W przypadku mezoterapii igłowej kluczowe wydaje się jednak to, że zabieg może zostać wykonany z użyciem różnych ampułek kosmetycznych. Do wyboru są m.in. preparaty przeznaczone dla osób po 30. roku życia, u których doskonale widoczne są już pierwsze oznaki starzenia się skóry.

Zabiegi wodorowe – również na wolne rodniki i starzenie się skóry

Kuracje typowo przeciwstarzeniowe nie są jedynym rozwiązaniem dla osób, które dostrzegają już u siebie pierwsze defekty skórne. Na początek warto nawet pomyśleć o najdelikatniejszych terapiach gabinetowych, mających zarówno działanie pielęgnacyjne, jak i oczyszczające. Dobrym pomysłem będą np. zabiegi wodorowe. Nie tylko pozwalają one na zredukowanie drobnych niedoskonałości, odświeżają i dotleniają cerę, ale także przyczyniają się do zneutralizowania działania wolnych rodników – cząsteczek przyczyniających się do szybszego starzenia się skóry.

zabiegi wodorowe na wolne rodniki i starzenie się skory

Zabiegi wodorowe, zwłaszcza te o działaniu złuszczającym i oczyszczającym naskórek, mają jeszcze jedną zaletę. Dobrze przygotowują skórę do bardziej złożonych kuracji w gabinecie medycyny estetycznej. Dlatego też warto skorzystać z nich w pierwszej kolejności, a dopiero później rozważyć dodatkowe zabiegi przeciwstarzeniowe.

Źródło artykułu o sposobach na starzenie się skóry: portal QCL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.