Okulary korekcyjne damskie – modne i funkcjonalne. Jak wybrać odpowiedni model?

Okulary korekcyjne damskie – modne i funkcjonalne. Jak wybrać odpowiedni model?

Okulary korekcyjne od wielu już lat nie są traktowane wyłącznie jako akcesorium do korygowania wady wzroku. Stały się pełnoprawnym elementem stroju, takim jak buty, biżuteria czy torebka. Bardzo dobrze, że zaczęliśmy postrzegać je właśnie przez ten pryzmat. Ponieważ znajdują się w centrum twarzy, noszone są przez większą część doby, a także wpływają na samo spojrzenie, warto zadbać, by były prawidłowo dopasowane. Jak jednak to zrobić? Na co zwrócić uwagę? Czy tylko kształt oprawek ma znaczenie? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytanie.

  1. Na co zwrócić uwagę, dobierając okulary korekcyjne damskie?
  2. Okulary korekcyjne a kształt oprawek
  3. Okulary dla krótkowidza
  4. Czy kolor oprawek ma znaczenie?

Odpowiednio dobrane oprawki mogą stać się nie tylko ciekawym elementem stylizacji, ale wręcz znakiem rozpoznawczym. Wiele sławnych osób, nawet tych nie mających wady wzroku, decyduje się na okulary zerówki, aby dodać swojemu wizerunkowi charakteru.
Dokładnie takimi samymi zasadami rządzą się okulary korekcyjne damskie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy ich doborze.

Na co zwrócić uwagę, dobierając okulary korekcyjne damskie?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, damskie okulary korekcyjne spełniają nie tylko funkcję zdrowotną, ale również wizualną. Właśnie dlatego warto dobrze zastanowić się, jak dobrać okulary korekcyjne. Większość poradników skupia się głównie na doborze oprawek w zależności od kształtu twarzy. Tak naprawdę jednak temat wymaga szerszego podejścia, gdyż kluczową sprawę stanowią proporcje.

Okulary damskie (zasada dotyczy oczywiście również modeli dla mężczyzn) powinny tworzyć harmonijną kompozycję z twarzą. Nie powinny być ani za duże, ani za małe. Na przykład osoby o wydłużonej twarzy powinny wybierać wysokie oprawki. Modele niższe wizualnie tylko wydłużą ich twarz, pogłębiając efekt. Z tego samego powodu osoby o szerszej twarzy raczej powinny zrezygnować ze zbyt wąskich oprawek. Na odpowiednie proporcje warto zwrócić uwagę także, analizując poszczególne części twarzy. W przypadku większego nosa lepiej zrezygnować z małych oprawek, ponieważ tylko uwypuklą one jego gabaryty.

Oczywiście, przed zakupem okularów korekcyjnych warto wziąć pod uwagę dodatkowe elementy, które bliżej charakteryzujemy w dalszej części tekstu.

Okulary korekcyjne a kształt oprawek

Najpopularniejsze oprawki przeznaczone do damskich okularów korekcyjnych mają kształt prostokątny lub owalny. Wielu ekspertów od wizerunku uważa, że zaokrąglone formy łagodzą twarz i nadają jej bardziej przyjazny wygląd. Z kolei prostokątne dodają inteligencji, kojarzą się z profesjonalizmem i wyrazistymi poglądami, dlatego często wybierane są przez osoby związane z władzą, mediami, biznesem i finansami.

Dostępne poradniki bardzo często skupiają się na tym, jak dobrać oprawki do kształtu twarzy. W tym przypadku za główną należy przyjąć zasadę kontrastu, a nie harmonii. Chodzi o to, by kształt oprawek był niejako przeciwny do kształtu twarzy. Okrągła twarz lepiej komponuje się z oprawkami o kanciastym kształcie, zaś twarz kwadratowa, prostokątna lub trójkątna – z oprawkami o zaokrąglonych krawędziach. Oczywiście są to tylko sugestia i zasada ogólna, która nie sprawdzi się w każdym przypadku.

Twarz owalna

Cechuje ją regularność, łagodne zaokrąglenia w okolicach brody i czoła. Z tego względu właśnie do tej twarzy najłatwiej dobrać oprawki. Osobom o twarzy owalnej pasują praktycznie wszystkie dostępne modele, choć szczególnie polecane są damskie okulary o kanciastej formie.

Twarz okrągła

Szeroki asortyment oprawek także i w tym przypadku pozwala dobrać właściwy kształt okularów. Najlepsze będą oprawki prostokątne o kanciastych kształtach, a także tzw. kocie oczy.

Twarz kwadratowa

W tym przypadku mamy do czynienia z podobną szerokością i wysokością twarzy, szeroką szczęką i czołem. W tym przypadku oprawki powinny mieć szerokość zbieżną z szerokością twarzy, aby zachować proporcje. Modele zbyt wąskie dodatkowo poszerzą twarz.

Twarz prostokątna

Podobnie jak w przypadku twarzy kwadratowej, mamy tu do czynienia z kanciastym czołem i podobną, nieco wydłużoną szczęką.
Najlepsze okulary powinny zakrywać jak najwięcej środka twarzy.

Twarz trójkątna

Szerokie czoło i węższy podbródek dobrze wyglądają w pakiecie z oprawkami o zaokrąglonej dolnej krawędzi. Unikajmy opraw kanciastych.

Okulary dla krótkowidza

Okulary korekcyjne – w odróżnieniu od popularnych zerówek czy okularów przeciwsłonecznych – zawsze muszą komponować się z określoną wadą wzroku, ta zaś może mieć wpływ na to, jak prezentujemy się w wybranym modelu okularów. W przypadku tzw. znacznych „minusów” może zdarzyć się, że grubość szkieł uwidacznia się, gdy spoglądamy na okulary z boku. Chociaż w gabinetach optycznych można zdecydować się na opcję ograniczenia grubości szkieł, wiele osób czuje się swobodniej, wybierając oprawki z zasłoniętą boczną częścią. Wówczas ostrość widzenia zostaje zachowana, a model nadal prezentuje się lekko.

Czy kolor oprawek ma znaczenie?

Kolor oprawek to kwestia osobistych preferencji i w zasadzie trudno mówić w tym przypadku o błędach. Generalna zasada głosi, że dobrze dobrać kolor oprawek do koloru włosów czy brwi, aby nie wywołać zbyt dużego kontrastu. Oznacza to na przykład, że oprawki czarne lub srebrne będą się dobrze komponować z ciemnymi włosami. To oczywiście tylko teoria. W zgodzie z najnowszymi trendami możemy wybrać oprawki o najbardziej fantazyjnych barwach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.