Olejki zapachowe właściwości i zastosowanie
Nie bez powodu mówi się, że zapachy przywołują wspomnienia – jest to udowodnione naukowo, że wspomnienia zapachowe są dużo trwalsze niż te powiązane z innymi zmysłami, przez co wystarczy, że tylko poczujemy jakiś zapach kojarzący nam się z danym miejscem, osobą czy sytuacją i już nasuwają się nam one na myśl. Dlatego też od dawna ludzie starają się „zamykać” i „przechowywać” zapachy, nie tylko pod postacią perfum, ale również olejków. Olejki zapachowe zamykają w sobie esencję danej woni, dzięki czemu, używając ich, możemy delektować się ulubionymi zapachami i przywołać dawne chwile podczas kąpieli lub zimowego wieczoru przed kominkiem. Ale mają one nie tylko eteryczne właściwości – rozkoszując się nimi, możemy jednocześnie skorzystać z licznych dobrodziejstw zdrowotnych, jakie nam oferują. Często mylone są ze sobą olejki zapachowe i olejki eteryczne – właściwości i zastosowanie tych dwóch rodzajów produktów nieco się różnią i warto mieć to na uwadze, planując zakupy. Czym różni się działanie olejków eterycznych i zapachowych? Jakie wybrać i na co możemy je stosować? Tego wszystkiego dowiecie się z tego artykułu. Czytajcie dalej! ?
Olejki eteryczne a olejki zapachowe – jaka jest różnica?
W obecnych czasach, można zauważyć rosnącą popularność aromaterapii. Mimo że wśród ludzi szerzy się coraz większa wiedza na ten temat, wciąż ponawianym błędem jest używanie nazw – olejki zapachowe i olejki eteryczne jako synonimy, przy czym są one odmiennymi produktami, które różnią się składem, właściwościami i zastosowaniami. Co wyróżnia olejek zapachowy od olejku eterycznego? Do olejków eterycznych przypisuje się określony zapach, na przykład róży czy cytryny, kiedy te drugie są kombinacją kilku zapachów. Ponadto różnią się przede wszystkim składem i pochodzeniem – olejek eteryczny jest w pełni naturalną substancją pochodzenia roślinnego (pozyskuje się je przez destylację), natomiast olejek zapachowy jest mieszaniną naturalnych olejków z syntetycznymi substancjami zapachowymi lub może mieć całkowicie syntetyczny skład.
Olejek eteryczny i olejek zapachowy różnią również właściwości i zastosowania. Olejki eteryczne, takie jak: olejek cytrynowy, olejek lawendowy, olejek sosnowy, olejek eukaliptusowy czy z drzewa herbacianego, oprócz intensywnej woni, wykazują działanie relaksacyjne. Ponadto olejków eterycznych używa się do leczenia i łagodzenia niektórych chorób, dolegliwości i ich objawów. Swoje zastosowanie znajdują przede wszystkim jako element różnego rodzaju terapii i inhalacji – kilka kropli olejku eterycznego może pomóc w leczeniu górnych dróg oddechowych. Wiele osób wykorzystuje je również do produkcji domowych kosmetyków, dodaje kilka kropli olejku do relaksujących kąpieli, masaży czy nasiadówek. Olejek zapachowy nie ma sam w sobie szczególnych właściwości leczniczych (chyba że zawiera w sobie naturalne olejki eteryczne) – jest przede wszystkim mieszanką zapachów, stworzoną przede wszystkim dla czystej przyjemności i relaksu. Najczęściej używane są do kadzidełek, nawilżaczy i odświeżaczy oraz kominków zapachowych, w celu napełnienia pomieszczenia daną wonią i po prostu zrelaksowania się w domowym zaciszu. Mogą też być dodawane do kosmetyków.
Właściwości i zastosowanie olejków zapachowych
Olejek zapachowy to przede wszystkim jego woń. Różne kombinacje zapachów są tworzone głównie po to, by sprawiać po prostu przyjemność podczas ich używania. Przez to, że zawierają syntetyczne składniki, każdy olejek może być inny, ale przez to też wyjątkowy i niepowtarzalny. Przykładowo olejek lawendowy od różnych producentów, mimo że pod tą samą nazwą, może różnić się składem i nieznacznie zapachem. Dobór zapachu olejku to już indywidualna kwestia gustu – każdemu może podobać się coś innego, każdy może mieć inny, ulubiony zapach, który pomaga mu się zrelaksować lub przywołuje miłe wspomnienia – jednak dostępny obecnie na rynku asortyment gwarantuje, że każdy znajdzie swój ulubiony.
Właściwości
Działanie olejków zapachowych różni się nieco od tego, co oferują nam składniki olejków eterycznych. Olejki eteryczne wyróżnia przede wszystkim działanie lecznicze, co pozwala na stosowanie ich na przykład w aromaterapii czy do leczenia dolegliwości dróg oddechowych, na bóle głowy czy stany zapalne skóry. Co do olejków zapachowych, ich główna właściwość ma przede wszystkim charakter relaksacyjny i niekiedy też pielęgnacyjny.
Zastosowanie
Olejków zapachowych używamy głównie dla przyjemności. Kompozycje zapachowe są jak zamknięta w buteleczce esencja rozkoszy. Czując ulubione aromaty nasuwają nam się związane z nimi obrazy z przyjemnych wspomnień. Zapachy bardzo mocno wpływają na nasze uczucia i emocje, więc dzięki olejkom zapachowym łatwiej jest nam osiągnąć spokój ducha. Odpoczynek i relaks powinny być elementem rutyny każdego dnia – organizm tego potrzebuje, dlatego warto zainwestować w takie olejki. Można ich używać na różne sposoby:
Kominki zapachowe
Jako iż zapachy tak mocno oddziałują na nasze ciało i umysł, działają na nasze uczucia, emocje i wspomnienia, użycie odpowiednio dobranego zapachu olejku może być dla nas za każdym razem niezwykłym przeżyciem – jego woń pomoże się odprężyć po ciężkim dniu przepełnionym stresem, przywróci równowagę wewnętrzną, dobry nastrój i chęci do życia, co odbije się też na naszym funkcjonowaniu, kreatywności i wydajności. Kilka kropli olejku dodanych do kadzidełka, kominka zapachowego, dyfuzora czy odświeżacza lub nawilżacza powietrza, rozniesie po domu ukochaną kompozycję i przepełni ciało spokojem.
Masaż i kąpiele
Świetną opcją będzie również użycie ulubionego olejku do kąpieli, masażu czy sauny. Taki zabieg doskonale wpłynie na umysł i ciało – rozluźni spięte mięśnie, uspokoi nerwy, pomoże oderwać się od codziennej rutyny i obowiązków oraz uporać się z natłokiem myśli po ciężkim dniu. Taka rutynowa czynność jak kąpiel, z użyciem odpowiedniego olejku pozwoli poczuć się jak podczas ekskluzywnego zabiegu w spa i odrzucić na chwilę stres i problemy codziennego życia.
Domowe kosmetyki
Wiele osób teraz produkuje swoje kosmetyki samodzielnie w domach, tak by były dostosowane dokładnie do ich indywidualnych potrzeb, a do tego oczywiście potrzebne są odpowiednie składniki dobrej jakości i najlepiej w jak największym stopniu naturalne. Jednak, jak wiemy, nie wszystkie takie składniki wyróżniają się szczególnie ładnym zapachem, dlatego często dodaje się do takiego kosmetyku olejek eteryczny lub zapachowy. Wtedy mamy pewność, że stworzony przez nas produkt będzie miał nie tylko świetne działanie i skład, ale również wyjątkową woń, którą lubimy. Niestety nie może być w tym celu użyty każdy jeden olejek. W przypadku olejków eterycznych nie ma problemu, gdyż jest to czysty wyciąg z roślin, natomiast przy zapachowych trzeba patrzeć na etykiety. Ale gdy olejek zapachowy posiada certyfikat i może być stosowany na skórę, a ponadto zawiera w swoim składzie naturalne olejki eteryczne, właściwości jego mogą mieć również charakter pielęgnacyjny, tak więc mamy podwójną korzyść. ?
Na co zwrócić uwagę przy zakupach? Na co trzeba uważać?
Kupując olejek zapachowy możemy spotkać się z różnymi cenami i pojemnościami. Najczęściej olejki sprzedawane są w buteleczkach o pojemności 7 ml lub 10 ml, ale zdarzają się i większe opakowania. Cena olejku będzie zależeć przede wszystkim od użytych w nim składników. Trzeba uważać jednak, co się kupuje – olejek zapachowy jest po części lub w pełni złożony z substancji syntetycznych, dlatego ważne jest, czy był poddawany testom i badaniom laboratoryjnym. Olejek z certyfikatem i atestami z pewnością będzie miał na etykiecie informacje, jakie jest jego zastosowanie i czy bezpieczny jest jego bezpośredni kontakt ze skórą. Mimo wszystko warto też zrobić w domu test na alergię i wypróbować olejek na skórze, przed jego właściwym użyciem.
Podsumowanie
Aromaterapia i używanie różnego rodzaju olejków zapachowych stało się bardzo popularne w ostatnich latach, ponieważ ludzie zaczęli doceniać te metody w pielęgnacji i walce ze stresem. Nie powinno być to zaskoczeniem – nie od dziś wiadomo, że zapachy mają bardzo silny wpływ na nasze samopoczucie. Dlatego też warto jest zorientować się w temacie i zainwestować w odpowiedni do naszych potrzeb i upodobań olejek, gdyż tak niewielka zmiana może bardzo urozmaicić nasze codzienne rytuały i mieć duży wpływ na poprawę jakości życia.
One thought on “Olejki zapachowe właściwości i zastosowanie”
Uwielbiam olejki zapachowe! Tak naprawdę dzięki nim robię domowe antyperspiranty 🙂
Pozdrawiam,
Ewelina