Co jest dobre na sen – domowe sposoby na zdrowy sen

Co jest dobre na sen – domowe sposoby na zdrowy sen

Sen jest niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na nasze zdrowie. Długość snu i dobowe zapotrzebowanie na sen jest różne u różnych grup osób. Najwięcej śpią małe dzieci, najmniej – ludzie starsi. W jaki sposób sen wpływa na zdrowie, jak je poprawia? O tym poniżej!

Sen a zdrowie. 5 największych zalet snu

  1. Sen przede wszystkim pozwala na konsolidację wspomnień i pamięci. Dzięki temu wszystkie wspomnienia dnia codziennego, czy wszystko czego się nauczyliśmy, przechodzi do pamięci długotrwałej. Zostają tylko wspomnienia warte tego, by je pamiętać oraz informacje często powtarzane w trybie nauki;
  2. Sen pozwala odpocząć ciału, układowi nerwowemu;
  3. Podczas snu tworzą się nowe komórki macierzyste w mózgu, które naprawiają lub zastępują inne, starsze już komórki;
  4. Podczas snu dochodzi do wydzielania czy zahamowania wydzielania niektórych hormonów. Sen pozwala na dobrą gospodarkę hormonalną.
  5. Sen pozwala na zaoszczędzenie energii w organizmie. Podczas snu spada nieznacznie temperatura ciała, wszystkie narządy pracują wolniej, całe ciało i organizm odpoczywają do nadejścia nowego dnia.

 

Spokojny sen: jak spać spokojnie i dobrze?

Sposobów na spokojny sen jest mnóstwo, ale najważniejsze to: nie przejmować się bezsennością. Kiedy często i długo myślimy o tym, że nie będziemy mogli zasnąć, to pewne, że właśnie tak się stanie. Nasz mózg i układ nerwowy są tutaj naszymi najgorszymi wrogami. Jak uzyskać spokojny sen, co zrobić, aby sypiać lepiej?

Najważniejszy jest spokój. Spokój = spokojny sen

Najlepiej śpimy wtedy, kiedy brak jest wokół nerwów i stresu. Ważne jest, aby dbać o swoje ciało i o siebie również w sposób psychiczny. Psychika wpływa na ciało znacznie silniej, niż mogłoby nam się wydawać. Ze „złego” samopoczucia i stresu mogą się brać nerwobóle, zaburzenia w koordynacji, problemy z trawieniem, czy również bezsenność. Spokojny sen to przede wszystkim zdrowy sen. Kiedy się wysypiamy, łatwiej stajemy twarzą w twarz problemami nowego dnia.

Spokojny sen a bezsenność

W przypadku bezsenności pomocne mogą się okazać wszelkiego rodzaju leki, również ziołowe, dostępne na przykład w aptekach. Ważne jest również, aby bezpośrednio przed snem nie spożywać tłustych pokarmów, oraz nie pić napojów z dodatkiem kofeiny.

Ciekawostka: Nie możesz zasnąć? Męczy Cię bezsenność? Spróbuj… założyć grube skarpety! Spokojny sen przychodzi wtedy, kiedy przebywamy w swoim komforcie termicznym – nogi za to ogrzewają się najwolniej, więc ciało nie może zasnąć, kiedy chociaż jedna jego część odczuwa zbyt dotkliwe zimno.

 

Bezsenność: przyczyny. Poznaj wszystkie przyczyny bezsenności!

Bezsenność to jedna z bardziej dokuczliwych dolegliwości. Często bagatelizowana, może być jednak opłakana w skutkach. Człowiek pozbawiony snu naturalnie zaczyna powoli popadać w stany psychotyczne, zaś bezsenność długotrwała może nawet doprowadzić do śmierci! Brak snu może być równie śmiertelny, co brak powietrza czy wody. Niewielu z nas jednak docenia dobry sen w nocy.

Bezsenność: szybkie fakty!

  • Bezsenność to poważny problem społeczeństw szybko rozwijających się i tzw. „zachodniego” świata
  • Dotyka już prawie 1/3 wszystkich dorosłych osób!

Dlaczego sen jest dla nas dobry?

Podczas snu świadomość odpoczywa, mózg zwalnia swoje obroty, jednak nie zasypia. Dochodzi wtedy do konsolidacji wspomnień, dzięki śnieniu uczymy się nowych rzeczy. Podczas snu komórki szybciej się odbudowują oraz tworzą się nowe kompleksy komórek, a także białka i hormony – organizm się „naprawia” po całym, męczącym dniu.

Bezsenność przyczyny

  • Złe nawyki zasypiania oraz godziny, podczas których kładziemy się spać
  • Spożywanie sytych pokarmów przed snem
  • Wypijanie kawy, napojów typu cola, czy energetyków przed snem
  • Zimno! Załóż ciepłe skarpety i zobacz czy szybciej zaśniesz (jest to sposób udowodniony naukowo – człowiek nie może zasnąć bez wąskiej granicy komfortu termicznego, zaś najwolniej ogrzewają się właśnie nasze stopy!)

 

Co jest dobre na sen? Jak spać lepiej?

Na sen dobre są przede wszystkim wszelkiego rodzaju ziołowe preparaty, które mogą zawierać w sobie środki lekko nasenne. Przed ich zastosowaniem należy jednak pamiętać również przede wszystkim o właściwej higienie snu. Tylko wtedy sen może być naprawdę dobry, dający wypoczynek, spokojny i błogi.

Co jest dobre na sen? Higiena snu przede wszystkim

Higiena snu to zbiór zasad, które powinno się stosować by sypiać dobrze i bezproblemowo. Po pierwsze ważne jest miejsce snu. Łóżko musi być wygodne, materac nie za miękki, ale też nie za twardy. Bardzo ważna jest wentylacja pomieszczenia, w którym śpimy. Najlepiej wietrzyć przed snem i zasypiać ze świeżym powietrzem.

Ważna podczas snu jest również odpowiednia temperatura otoczenia. Człowiek może zasnąć tylko, kiedy zapewni mu się odpowiedni komfort termiczny. W pomieszczeniu nie powinno być chłodniej niż ok. 18 stopni. Nie może być również za gorąco.

Co jest dobre na sen z ziół? Przede wszystkim wszelkie zioła uspokajające, a tym melisa, czy mięta. Pomocny będzie również lekko nasenny kozłek lekarski.

 

Sposoby na bezsenność: 5 najlepszych sposobów

Bezsenność może dopaść każdego. Jest to ten rodzaj choroby, który nie wybiera. Nie trzeba mieć do bezsenności również specjalnych predyspozycji. Wystarczą lekkie zawirowania wokół funkcji organizmu, nadmierny stres, złe warunki sypiania: bezsenność pojawia się wtedy natychmiastowo. Sposoby na bezsenność są różne, my przedstawiamy te, które sprawdzają się najlepiej!

Najlepsze sposoby na bezsenność: 5 pomysłów

  1. Po pierwsze ważne jest, aby spać w odpowiednich warunkach. Spróbuj wyprać pościel, wywieś ją na dworze – niech nabierze pięknego zapachu. Łóżko musi zachęcać do położenia się w nim, musi dawać odpowiedni komfort.
  2. Po drugie nigdy przed snem nie przyrządzaj sobie sporych kolacji, czy nie jedz o późnych godzinach. Staraj się ostatni posiłek zjeść na 4-5 godzin przed snem.
  3. Przed snem nie pij dużych ilości płynów. Dzięki temu nie będziesz w nocy się przebudzać i potrzebować tego, by odwiedzić toaletę.
  4. Na dobry sen możesz napić się rozgrzewającej nalewki, np. orzechowej, która przyniesie sen spokojny, bez przebudzania się w nocy.
  5. Sposoby na bezsenność zawierają w sobie również pomoc z apteki: czasami warto sięgnąć po zioła na bezsenność, czy też po inne leki dostępne bez recepty.

 

Sprawdzone sposoby na sen: co robić wieczorem? 5 rad!

Sprawdzone sposoby na dobry sen przydadzą się praktycznie każdemu. Każdy z nas bowiem przeżywa czasami chwilowe trudności z zasypianiem, które niekoniecznie nazwać można już w pełni rozwiniętą bezsennością. W przypadku występowania takich objawów warto zastosować jeden ze znanych i często stosowanych sposobów na lepszy, zdrowszy sen.

Proste sposoby na sen i dobrze przespaną noc

  1. Po pierwsze wieczorem przed snem warto zadbać o krótki nawet spacer. Pozwoli to odpowiednio dotlenić organizm. Dotleniony mózg szybciej sprawi, że ciało poczuje się lekkie i senne.
  2. Warto również wieczorami dokładnie wietrzyć własną sypialnię. Wywoła to efekt podobny do powyższego – dotlenimy się, a przez to łatwiej i szybciej uśniemy.
  3. Przed snem warto wypić szklankę gorącego mleka z miodem. To stary i dobry sposób naszych babć i prababć na spokojny, bezproblemowy sen w nocy.
  4. Sposoby na sen związane są również z użyciem dodatkowych specyfików, na przykład takich, jak olejki eteryczne. Dzięki ciepłej kąpieli z ich dodatkiem poczujemy się senni, uspokojeni. Ukojone nerwy pozwolą szybciej i sprawniej zasnąć.
  5. Na sen dobrze działa również melisa i lawenda, które można stosować na przykład w formie herbatek i ziół do parzenia.

 

 

Zioła na bezsenność. Jak domowymi sposobami, łatwo leczyć bezsenność?

Bezsenność najłatwiej leczyć w domu przy użyciu łatwo dostępnych ziół – zioła na bezsenność są do kupienia w każdej aptece, drogerii, a nawet w większych sieciach sklepów. Działają w sposób wolniejszy, niż tradycyjne leki, ale za to są przyjazne dla organizmu, a przy tym powoli wyprowadzają ciało i organizm z bezsenności, lecząc i dając skutki długotrwałe.

Zioła na bezsenność: kozłek lekarski

Kozłek lekarski nazywany jest również walerianą. Działa uspokajająco na układ nerwowy, używa się go często w stanach lękowych, nerwicowych czy przy lekkich sezonowych depresjach. Jest to jednak równie dobre zioło do leczenia uporczywej bezsenności.

Zioła na bezsenność: szyszki chmielu

Szyszki chmielu nie tyko ułatwiają zasypianie, ale również obniżają ciśnienie krwi, dlatego polecane są dla osób z problemami z nadciśnieniem. Poza tym szyszki chmielu oddziałują również na ułatwienie trawienia oraz mają działanie lekko przeciwbólowe. To dzięki także tym czynnikom ułatwiają zasypianie i prowadzą organizm w spokojny, czysty sen, bez częstych przebudzeni i problemów z zaśnięciem.

 

Bezsenność: leczenie nowoczesne. 4 metody!

Leczenie bezsenności nie jest proste. Jest to jednak schorzenie, które bardzo szybko się rozprzestrzenia, dotyka coraz większej liczby osób. Oczywiście bezsennością nie da się zarazić, ale coraz szybszy tryb życia i pracoholizm, które dotykają współczesnych ludzi, powodują równocześnie problemy z bezsennością. Światowa Organizacja Zdrowia uznała bezsenność za jeden z kluczowych, współczesnych problemów zdrowia, uznając ją za chorobę cywilizacyjną.

Sposoby leczenia bezsenności

  • Sposoby domowe: a wśród nich dbałość o odpowiednią higienę snu oraz inne proste sposoby na wywołanie senności, ukojenie i uspokojenie nerwów.
  • Zioła: wśród ziół leczących bezsenność warto wymienić melisę, kozłek lekarski czy lawendę.
  • Odpowiednia diagnoza, obserwacja lekarska: leczenie bezsenności polega bardzo często po prostu na obserwowaniu pacjenta, na prowadzeniu dzienniczka snu, odczytywaniu elektroencefalogramu podczas snu, poznaniu wszystkich objawów choroby.
  • Leki nasenne na receptę: najbardziej skuteczne w leczeniu bezsenności. Może je zapisać lekarz.
  • Leki na bezsenność bez recepty również są dostępne w aptekach.

2 thoughts on “Co jest dobre na sen – domowe sposoby na zdrowy sen

  1. Jako dietetyk kliniczny mogę wtrącić, że ważna jest również dobrej jakości kolacja zjedzona najpóźniej 2h przed snem 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.