Jak dobrać odpowiednią deskę snowboardową?

Jak dobrać odpowiednią deskę snowboardową?

Zbliżający się sezon zimowy to perfekcyjny moment na rozpoczęcie przygody ze snowboardingiem. Sport, który pokochało wielu sympatyków zimowych aktywności fizycznych zapewnia nieograniczone możliwości co do zabawy na zimowych, górskich stokach, czy specjalnie przygotowanych torach.

Dzisiejszy artykuł zaprezentuje w formie poradnikowej jak dobrać odpowiednią pod nasze wymogi deskę, a także jakie aktualnie zestawy dla rozpoczynających przygodę ze snowboardingiem, lub też i średnio zaawansowanych użytkowników będą najlepsze.

Jak dobrać deskę snowboardową?

Wybór odpowiedniego snowboardu powinien rozpocząć się od pytania: na jakim terenie chcemy używać deski? To od tego pytania zależy, jak dalej pokierujemy nasze poszukiwania, a także na jaki zakup ostatecznie się zdecydujemy.

Nauka jazdy na snowboardzie polega głównie na nauce pracy masą swojego ciała, przeciwwagą i środkiem ciężkości, które odpowiednio wyuczone już dla początkujące nie będą stanowić ogromnych wyzwań, z tego powodu zakup deski powinien polegać na naszych osobistych preferencjach i upodobaniach, ponieważ deska zapewne starczy nam na wiele sezonów.

Najważniejsze czynniki jakie powinniśmy rozważyć przy zakupie snowboardu to:

  • Długość deski snowboardowej: Najważniejszy czynnik decydujący jaki komfort jazdy zapewnimy sobie podczas jazdy, dopasowany pod ciężar naszego ciała snowboard to klucz do sukcesu. Staro-szkolna metoda sprawdzenia, czy dany snowboard jest stworzony dla nas, polegała na sprawdzeniu długości deski w stosunku do długości naszego ciała. Jeśli przód deski graniczy z naszym podbródkiem, lub nosem – idealnie! Taki snowboard z pewnością będzie odpowiednio dopasowany, jednakże nie zmienia to faktu, iż istnieją modele szersze, krótsze, lub dłuższe które także świetnie sprawdzą się z parametrami naszego ciała. Dobrym sposobem na ustalenie odpowiedniej długości deski będzie zaczerpnięcie wiedzy od zaawansowanych snowboardzistów, lub specjalistów, mogących dobrać idealną długość deski już za pierwszym razem.
  • Rodzaj deski snowboardowej: Poczynając od standardowego all-mountain, po bardziej zaawansowane modele jak freeride, freestylepowder, czy splitboard. Po raz kolejny wybór zależy od nas, i od tego w jakich warunkach i w jaki sposób chcemy użytkować nasz sprzęt. Dla początkujących jednak, najlepszym wyborem będą modele all-mountain, które dostosowane są do pracy w każdych możliwych warunkach panujących aktualnie na trasie.
  • Profil deski: Istnieje kilka profilów desek, których przeznaczenie związane jest z prowadzeniem zupełnie innego trybu jazdy niż podczas normalnego użytkowania. Najczęściej spotykanymi na trasach profilami są deski camber i rocker, z czego to ta pierwsza, dzięki charakterystycznemu wygięciu miedzy wiązaniami zapewnia uniwersalność i wysokie możliwości wpływu na jazdę. Rocker z kolei to dobra baza dla początkujących, stosowany w deskach freestylowych pozwala na łatwe prowadzenie i masę dobrej zabawy.  Bardziej nietypowym profilem jest z pewnością flat, którego płaska powierzchnia posiada właściwości cambera i rockera, będąc wysoce uniwersalnym profilem snowboardu. Hybryda jest zaś otwartym połączeniem, mogącym zawierać cechy cambera, rockera i flata, jednakże ten profil z pewnością zalecany bardziej zaawansowanym snowboardzistom.
  • Szerokość snowboardu: Wraz z pokaźną gamą długości i profili, w parze z nimi idą także wymiary szerokości, które posiadają pokaźną tabelę rozmiarów. Wybranie odpowiednio szerokiej deski polega na dopasowaniu jej do naszego rozmiaru stopy. Dobrze dobrana szerokość będzie charakteryzowała się tym, iż nasze obuwie będzie z lekka odstawać od granic snowboardu (około 1 – 2 cm po obydwu stronach). Taka szerokość zapewni nam wyraźną poprawę stateczności i łatwości w skręcaniu. Za wąska deska może doprowadzić do stracenia kontroli i upadku, kiedy za szeroki profil może spowodować problemy z wyłapaniem dobrej równowagi – kończąc się zazwyczaj utratą kontroli nad snowboardem.
  • Kształt deski snowboardowej: Kształt deski, podobnie jak profil oferuje różnorakie zalety i wady, dopasowane konkretnie pod dany styl jazdy i teren na jakim będziemy się poruszać. Kształt decyduje o tym, czy deska będzie zoptymalizowana do jak najlepszej jazdy kierunkowej (używającej stopy prowadzącej), czy może wolimy prowadzić deskę symetryczną w kształcie, której bliźniacze końce nie będą powodować u nas różnicy w wyborze odpowiedniej nogi. Wybór zależy od nas, i od tego jakim stylem preferujemy jazdę na snowboardzie.
  • Twardość snowboardu: Nazywana także jako „Flex” – twardość snowboardu to jeden z najważniejszych czynników, bezpośrednio decydujący o tym jak będzie wyglądać nasza jazda. Twardość deski nie jest odgórnie ustalona, marki produkujące snowboardy stosują różne kategoryzacje, jednakże zazwyczaj „10” oznacza najtwardszą deskę – niepolecaną początkującym ze względu na trudności w opanowaniu toru jazdy, a „1” najlżejszą, sprawdzającą się idealnie dla początkujących amatorów i fanów agresywnych trików niżli subtelnej jazdy wymagającej wysokich umiejętności jazdy.

Kupić czy wypożyczyć snowboard? Jaka opcja jest najlepsza?

Decydując się nad zakupem snowboardu, musimy mieć na względzie to, iż obowiązkowymi punktami będą także zakup butów snowboardowych i kasku z goglami. Dobrym wyborem będzie także kupno dodatkowych zabezpieczeń jak ochraniacze i rękawice, które zapewnią nam bezpieczeństwo podczas jazdy, ochraniając nas przed kontuzjami, które bądź co bądź, mogą zdarzyć się każdemu.

Zakup snowboardu nie należy do tanich inwestycji, jednakże posiadanie odpowiedniego, dopasowanego w pełni pod nas sprzętu to dobra inwestycja na długie lata, mogąca nam posłużyć wiele sezonów, zapewniając nam to, co chcemy uzyskać. Jednakże, jeśli nie jesteśmy częstymi gośćmi na torach lub w górach, a także nie przykładamy wagi do odpowiedniej konserwacji naszego sprzętu, warto zastanowić się nad wypożyczeniem snowboardu w specjalistycznych punktach, gdzie zyskamy staranną i profesjonalną pomoc od osób, które dobiorą snowboard dopasowany pod nasze wymagania.

Reasumując, nie istnieje jednoznacznie prawidłowa odpowiedź na to, co będzie lepszym wyborem, ponieważ na zakup jak i wypożyczenie deski wpływa wiele czynników, w tym też to, czy uważamy snowboard za coś, z czym trudno będzie nam się rozstać, czy tylko jako sezonową, chwilową aktywność dla której nie potrzebujemy specjalnie zakupionego sprzętu. Wybór należy wyłącznie do nas.

Jaką deskę snowboardową wybrać dla początkującego i średnio zaawansowanego snowboardzisty?

Obecnie na rynku snowboardów występuje ogromna gama produktów, które mogą, lecz nie muszą być dopasowane w stu procentach pod nasze indywidualne preferencje. Istnieją jednak produkty, których jakość i wykonanie są w stanie zapewnić nam niezwykle wysoki komfort jazdy, zdając się idealnie jako snowboardy wykonane z myślą o początkujących i średnio zaawansowanych sympatykach snowboardu. Jednym z takich produktów jest z pewnością model Skate Banana BTX 2019 od uznanej na całym świecie marki Lib Tech.

Lib Tech Skate Banana to aktualnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych modeli Lib Techa, którego pierwsza wersja powstała ponad dekadę temu, rozpoczynając kolejny, przełomowy etap w rewolucji świata snowboardu i tego, jak naprawdę powinna prezentować się deska stworzona do jazdy w każdych warunkach.

Model ceniony głównie za niezwykłą manewrowość i wysokie osiągi, a także wygodę jaką daje początkującym przy jeździe na krawędzi. Średnio zaawansowani snowboardziści zakochają się w niej z prostego względu, łatwość kontroli idzie w parze także z poziomem wykonywania na niej ciekawych akrobacji i trików, skutecznie sprawdzając się w terenie podczas robienia butterów i mniejszych trików freestylowych.

Magia Lib Techa obrazuje się w profesjonalnie wykonanej konstrukcji, hybrydowy profil posiadający w sobie cechy rockera i cambera to definitywny dowód na to, że taka kombinacja to wysoce owocna mieszanka, która przyprawiona została dodatkowo o specjalnie pofalowaną krawędź Magne-Traction, która w przeciwieństwie do standardowych desek, posiadających 2 punkty kontaktowe, posiada ich aż 7! Deska dostosowana jest do każdego użytkownika, niezwykle wytrzymały rdzeń, schemat Twin Tip (przód jest taki sam jak tył), oraz szereg dodatkowych, nowoczesnych technologii konstrukcyjnych zapewnia komfort i przyjemność z jazdy niespotykaną nigdzie indziej.

Pomimo atutów jakie posiada Lib Tech, czym będzie sama deska bez posiadania odpowiednich wiązań, od których zależy jak nasza stopa będzie trzymać się podstawy snowboardu. Szczególnie polecamy wiązania Union Strata, które sprawdzą się idealnie dla początkujących i średnio zaawansowanych fanów deski, opracowane przy użyciu nowoczesnej technologii Stage 6 Duraflex zapewniają o wiele lepszą responsywność i komfort jazdy, które dzięki idealnie wyważonej wadze i strukturze pozwalającej na szereg dostosowań, skutecznie skracającą czas reakcji, a tym samym kontrolę nad całą deską.

Deska Lib Tech Skate Banana wraz z wiązaniami Union Strata jest szczególnie polecanym zestawem dla osób zaczynających przygodę z deską, a także dla tych którzy mają w niej już jakieś obycie, głównie ze względu na łatwość w nauce poprawnej jazdy, wyszkoleniu i odnalezieniu swojego własnego, skutecznego i oryginalnego stylu jazdy. Także ze względu na to, iż cena takiego zestawu równomiernie przekłada się na osiągi, wytrzymałość i możliwość korzystania z takiego połączenia przez wiele lat, bez obaw o to, iż zostanie zniszczony.

Czy warto zakupić pokrowiec na deskę snowboardową?

Ostatnim punktem naszego poradnika jest decyzja nad zakupem pokrowca dla naszej deski. Jak wiemy, odpowiednie konserwacja naszego sprzętu zapewni nam jego skuteczność przez wiele lat, przynosząc nam nie tylko wciąż świeży i estetyczny wygląd, ale także brak jakichkolwiek, nawet minimalnych pogorszeń w stanie naszej deski, mogących mieć wpływ na dalszy komfort płynący z jazdy. Myśląc nad zakupem pokrowca, nie powinniśmy zastanawiać się długo, ponieważ pokrowiec to idealne narzędzie chroniące deskę przed czynnikami zewnętrznymi, pozwalającej jej na posłużenie nam jeszcze przez wiele dobrych lat.

Dobry pokrowiec będzie cechował się długością dostosowaną do naszej deski, a także taką ilością pustego miejsca w środku, które zapewni desce zerowe ryzyko odniesienia jakichkolwiek obrażeń. Pokrowiec powinien być definitywnie jednym z priorytetów przy zakupie snowboardu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.