Komputerowe badanie stóp – badanie podoskopowe

Komputerowe badanie stóp – badanie podoskopowe

Nie zawsze kojarzymy objawy swoich dolegliwości z budową stóp. Boli nas kręgosłup, stawy biodrowe, głowa, a nie zdajemy sobie sprawy, że to wszystko może być następstwem wadliwego ułożenia stóp.

Katalog dolegliwości jest otwarty, dlatego nie można wymienić wszystkich, które mogą pojawić się przy nieprawidłowych stopach. Jak ważną rzeczą jest odpowiednie ułożenie stóp względem podłoża i względem siebie, dowiadujemy się zazwyczaj podczas wizyty u specjalisty przeprowadzającego komputerowe badanie stóp.

Warto przebadać swoje nogi, ale tylko u dobrego podologa. Zabiegi podologiczne w Warszawie zasługują na uwagę z uwagi na wysoką jakość usług i klasę sprzętu komputerowego. 

Jak odbywa się komputerowe badanie stóp?

Na wizycie u wybranego specjalisty otrzymamy kompleksową usługę. Przede wszystkim oceni on stan naszych stóp w sposób manualny, a następnie przeprowadzi komputerowe badanie stóp. Jest to nowoczesna metoda wykonywana przy użyciu profesjonalnego sprzętu komputerowego. Służy do oceny stanu stóp w 2 pozycjach. 

Badanie statyczne wykryje wady stóp i ich zaawansowanie, oceni postawę całego ciała, biorąc pod uwagę środek ciężkości i wskaże ewentualne wady postawy.

Badanie dynamiczne (podczas chodu) analizuje każdy moment zetknięcia stopy z podłożem, w ten sposób określając czy chód jest prawidłowy.

Wszelkie nieprawidłowości prowadzą do przeciążeń stawów i kręgosłupa. Z pewnością badanie to oceniające krok, wyjaśni bóle kolan, bioder, czy stawu skokowego.

komputerowe badanie stóp

Badanie stóp przy pomocy komputera, jest bardzo czułe i dokładne. Polega na sprawdzeniu rozkładu nacisku na podeszwową stronę stopy. Wykorzystuje się do tego platformę komputerową tzw. podobaroskop. Aby dokonać pełnej diagnostyki, mierzy się nacisk obciążenia stóp podczas pozycji stojącej, a także w trakcie, gdy stopy idą. Obraz z komputera podolog widzi od razu na monitorze. Pacjent również może pooglądać swoją stopę i wraz ze specjalistą przeanalizować wyniki.

Dla kogo badanie stóp jest niezbędne?

Zdecydowanie największą grupą osób, które powinny mieć przeprowadzone komputerowe badanie stóp, są dzieci. W ich przypadku wykrycie wad, daje duże szanse na skorygowanie jej i zapobieganie dalszym konsekwencjom. Wszystkie osoby, które czują, że nie stawiają stóp swobodnie, krzywią je również powinny udać się na badanie. Każdy ból kolan, stóp, bioder, kręgosłupa powinien skłonić wszystkich do przebadania się.

Wszelkie wady wcześniej wykryte przy pomocy tradycyjnych metod np. płaskostopie podłużne, poprzeczne, koślawość, szpotawość, hallusky, również powinny być zbadane komputerowo. Pozwoli to na ocenę postępów leczenia i ewentualne korekty. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego osoby, które dużo stoją w jednej pozycji, albo wyczynowo uprawiają sport (np.biegi) koniecznie powinny odwiedzić Gabinet Podologiczny Warszawa. 

W jaki sposób koryguje się wykryte wady stóp?

Każdy podolog w Warszawie, który wykonuje komputerowe badanie stóp, również leczy wykryte wady. Są to kompleksowe działania polegające na ustaleniu odpowiedniej rehabilitacji, a przede wszystkim na zastosowaniu indywidualnie zaprojektowanych i wykonanych specjalnych wkładek. Odciążają one stopy w odpowiednich miejscach i amortyzują chód.

Można je wykonać na podstawie pomiarów z komputera, a także robiąc odciski w piance. Tylko wkładki zrobione dla danej stopy (nasze stopy różnią się od siebie) mogą przynieść pożądany rezultat. W połączeniu z systematycznymi ćwiczeniami efekty takiej kuracji są zaskakująco dobre. 

Gdy na badaniu nie wykryte zostaną żadne wady stóp, ważne aby powtórzyć je za jakiś czas. Średni termin dla osoby dorosłej to 1 rok, a dla dziecka pół roku. Specjalista nawet w przypadku braku nieprawidłowości daje zalecenia ogólne np. jakie kupować obuwie zdrowe dla stóp, lub jakich czynności unikać na co dzień.

Badania u podologa warto przeprowadzić profilaktycznie. Nie czekając na dolegliwości bólowe. Im wcześniej wykryte wady, tym większe szanse za ich skorygowanie. W każdym wieku można zadbać o swoje stopy. Dorośli też mają szanse, aby ich chód był prawidłowy. 

Centrum Podologiczno-Medyczne Dermapes w Warszawie zaprasza na komputerowe badanie stóp. Ich oferte możecie znaleźć na http://dermapes.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.