Czym jest stres oksydacyjny, przyczyny powstawania, zapobieganie
W wielu chorobach stres oksydacyjny jest niezwykle ważnym czynnikiem chorobotwórczym. Warto poznać bliżej jego definicję, dowiedzieć się czym jest stres oksydacyjny.
Czym jest stres oksydacyjny?
„Stresem oksydacyjnym nazywa się brak równowagi pomiędzy biologiczną zdolnością do samooczyszczania i detoksykacji organizmu, a działaniem reaktywnego tlenu.” Można powiedzieć, że zakłócona jest tutaj równowaga pomiędzy antyoksydantami, czyli przeciwutleniaczami, a samymi wolnymi rodnikami, a więc utleniaczami.
Funkcje wolnych rodników i antyoksydantów
Zarówno wolne rodniki, jak i antyoksydanty są niezbędne do funkcjonowania naszego organizmu. Ich działanie jest celowe i spełnia swoje funkcje jednak tylko wtedy, gdy obie te substancje znajduje się na równych poziomach – w organizmie powstaje swoista równowaga, która pozwala mu działać.
Jeśli jednak z pewnych przyczyn ilość antyoksydantów, czy też ich aktywności spadnie, albo w zamian wzrośnie liczba wolnych rodników – wówczas dochodzi do sytuacji, którą właśnie nazywamy stresem oksydacyjnym.
Stres oksydacyjny: przyczyny powstawania.
Stres oksydacyjny może wywołać w naszym organizmie niemałe zamieszanie i spowodować niejedną, groźną chorobę. Za jego skutki i za jego pojawienie się w większości przypadków odpowiadamy my sami. Dużą rolę odgrywa tutaj nieodpowiedni styl życia prowadzony przez współczesnych ludzi.
Stres oksydacyjny, dla przypomnienia, jest stanem, w którym dochodzi w organizmie do braku równowagi pomiędzy przeciwutleniaczami i wolnymi rodnikami.
Stres oksydacyjny: przyczyny
- Nieodpowiednia, zła dieta
- Życie w ciągłym napięciu nerwowym, duże zdenerwowanie, częste odczuwanie skutków stresu
- Zbyt częste opalanie się, ekspozycja ciała na słońce
- Palenie papierosów, również w sposób bierny
- Zażywanie wybranych leków, w tym leków antydepresyjnych, sterydów czy leków antykoncepcyjnych
- Na powstawanie stresu oksydacyjnego wpływa również zanieczyszczone środowisko, w którym żyjemy
- Stres oksydacyjny może mieć swoją przyczynę również w nadmiernym wysiłku fizycznym, który zdarza się regularnie, jest intensywny i wyniszczający dla ciała.
Stres oksydacyjny: nieodpowiednia dieta. Czego unikać?
Stres oksydacyjny może powstawać w wyniku stosowania nieodpowiedniej, niezbilansowanej i niezdrowej diety. Niektóre z produktów należy w takiej diecie ograniczyć, niektóre z nich – całkowicie z niej wykluczyć. Brak równowagi w organizmie pomiędzy utleniaczami a przeciwutleniaczami może doprowadzić do wielu groźnych chorób, w tym również do powstawania raka skóry.
Stres oksydacyjny i dieta
Dieta odgrywa w rozwoju stresu oksydacyjnego jedną z głównych ról. Aby uchronić się przed schorzeniem należy całkowicie, czy też częściowo, wykluczyć ze swojej diety następujące produkty:
- Alkohol
- Spleśniałe produkty, w tym spleśniały po części chleb, ale również owoce i warzywa
- Przypalone smażone produkty np. mięso, czy też warzywa
- Mięso peklowane, w którym znajdują się szkodliwe związki nitrozoaminowe
- Produkty wędzone, w tym wędliny, czy mięso. Podczas wędzenia powstają szkodliwe dla organizmu węglowodory aromatyczne
- Wysoko przetworzona żywność, w tym tzw. fast-foody, czy żywność gotowa
- Nadmiernie nawożone owoce i warzywa o niewiadomym pochodzeniu
Stres oksydacyjny: jakie choroby wywołuje?
Stres oksydacyjny może mieć ogromne znaczenie w chorobach neurodegeneracyjnych, takich ja choroba Alzheimera. Pojawia się również w przypadku choroby Parkinsona oraz miażdżycy. W wyniku powstania miażdżycy, stres oksydacyjny pośrednio prowadzi również do powstania udaru mózgu, zawału serca czy choroby wieńcowej.
- Stres oksydacyjny może przyczynić się również do powstawania groźnych nowotworów, w tym nowotworu skóry: czerniaka. Jest to jeden z najgroźniejszych nowotworów. Jego śmiertelność jest najwyższa, chociaż stanowi tylko 2% zachorowania na wszystkie nowotwory.
- Stres oksydacyjny, a właściwie jego skutki, odpowiedzialne są również za powstawanie chorób oczu, żołądka, nerek, układu moczowego. Stres oksydacyjny może wywołać szkody w całym naszym organizmie i być przyczyną choroby każdego z narządów.
Stres oksydacyjny zapobieganie. 5 faktów!
Stres oksydacyjny jest niezwykle niebezpiecznym medycznie stanem organizmu. Może prowadzić do powstawania wielu chorób, w tym niektórych nowotworów. Warto poznać techniki zapobiegania stresowi oksydacyjnemu, aby odpowiednio uchronić swoje zdrowie, a nawet życie!
Stres oksydacyjny zapobieganie:
- Stres oksydacyjny powstaje przede wszystkim ze względu na odczuwany, silny stres psychiczny. Aby zapobiegać jego powstawaniu należy odpowiednio się rozluźnić, nauczyć się technik rozluźniających lub medytacyjnych.
- Stres oksydacyjny powstaje również, jako odpowiedź organizmu na złą dietę, szczególnie tłustą, z dużą ilością cukrów i produktów wysoko przetwarzanych.
- Palenie papierosów również przyczynia się do powstawania stresu oksydacyjnego, warto o tym pamiętać i spróbować odrzucić wszelkie używki.
- Zbyt intensywne opalanie się również może doprowadzić o wystąpienia objawów stresu oksydacyjnego. Odpowiedzialna jest za to nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne.
- Zapobieganie stresowi oksydacyjnemu to również zmniejszenie użycia niektórych leków, w tym leków antydepresyjnych, sterydów i leków antykoncepcyjnych.
One thought on “Czym jest stres oksydacyjny, przyczyny powstawania, zapobieganie”
Stres oksydacyjny jest bardzo niebezpieczny. Dlatego warto dbać o to by zminimalizować ryzyko jego powstania.